Můžeme být „chronicky zdraví“? Představení mého ebooku Přirozená cesta ke zdraví.

Domnívám se, že v současnosti máme ty nejlepší podmínky k tomu, abychom se mohli těšit absolutnímu a přetrvávajícímu zdraví.

Co znamená zdraví?

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdraví jako „stav kompletní fyzické, duševní a sociální pohody a nikoliv pouhé nepřítomnosti nemoci či vady“. Přestože toto je užitečná a přesná definice, dá se považovat za idealistickou a nerealistickou. Podle této definice WHO se dá klasifikovat 70–95 % lidí jako nemocných nebo postižených (vadou, nepohodou). Zdroj Wikipedie.

Pro mě Zdraví znamená zdravá, aktivní a optimistická rodina. Vášní a pochopením naplněný partnerský vztah. Vzkvétající podnikání, které se nepodobá práci, ale duši naplňujícímu koníčku. Abych tyto všechny role mohla dokonale zvládnout, potřebuji neskutečně mnoho energie. Potřebuji nevysychající studnu optimistické nálady a neutichající touhy měnit a inspirovat svět kolem nás. Nesmí mi chybět schopnost rychlé regenerace při nedostatku spánku, hodně fantazie, ostražitost nejlepších velitelů, pevné nervy a neotřesitelná vnitřní síla.

Já osobně stav kompletní fyzické, psychické a sociální pohody považuji v našich podmínkách za stav naprosto reálný. Narodili jsme se do doby a do země, kde zdravotní péče, sociální zabezpečení a možnosti osobního rozvoje toto umožňují. Nemusíme se obávat hladu, nemocí způsobených špatnými hygienickými podmínkami, epidemií infekčních onemocnění, jako je tomu v zemích třetího světa.

Jak je možné, že většina populace je chronicky nemocná, místo toho, aby byla chronicky zdravá?

Žijeme v době absolutního blahobytu,  obžerství a naprosté lenosti. V obchodech se na nás valí neskutečné množství mrtvých, zpracovaných potravin, které našemu zdraví přímo škodí. Konzervanty, chemikálie, aditiva, záplava cukru. Šidítek, které jsme slepě začali přijímat za stravu. Stali se součástí našich rituálů, závislostí a stereotypů.

Všechny tyto ničivé výrobky a k tomu nedostatek pohybu automatizované doby mají za důsledek postupného usazování škodlivin v našem těle. Intoxikujeme sami sebe. Zakyselené, znečištěné prostředí, které si sami v sobě vytváříme, pomalu ale jistě ničí náš imunitní systém, naše buňky a dělá  z nás pak  chronicky nemocné, nevlídné, neoptimistické, skleslé bytosti bez energie.

Velmi důležitý je ovšem náš osobní názor na Zdraví.

Jak my samotní vnímáme tento pojem. Tuto otázku pokládám pravidelně svým klientům, protože  pro každého z nás Zdraví znamená něco úplně jiného. Někomu stačí být jen v pohodě a tak nějak fungovat a druhý má zase aktivní život a zdraví  tak znamená absolutně funkční vytrénované tělo. Někdo si pod pojmem Zdraví představuje štíhlou postavu bez zbytečných kilogramů navíc a někomu zase přijde naprosto normální užívat léky a cítí se i tak zcela  zdráv….

Nezřídka se ovšem setkávám s problematikou, kterou tak nějak nelze přesně zařadit. Patří sem různé pocity nepohody, které vlastně ještě nejsou nemocí, ale ovlivňují nepříjemně náš každodenní život: nepřiměřené únavy, podráždění, úzkosti, mírné ale časté bolení hlavy,  u žen silné menstruační bolesti a PMS, nevolnost po jídle,  potíže se spánkem, alergie, poruchy se soustředěním se, neschopnost koncentrace, bolesti kloubů a zad a nakonec i nějaká ta nadbytečná kila, otoky, nafouklé břicho…

Toto vše někdo může považovat za svůj každodenní chléb a vůbec se nad tím nepozastavit.  Pro někoho to ovšem může být velmi nepříjemné a negativní emoce z nedostatku potřebné energie a pohody na seberealizaci, rodinu, koníčky, či práci a povolání mohou tento stav ještě zhoršovat. Vytváříme tak cyklus nerovnováhy.

V každém případě by takovéto „neduhy“ do našeho života patřit neměly a my bychom se neměli s tímto stavem spokojit a alespoň tam, kde to jde, se snažit naše zdraví AKTIVNĚ pozitivně ovlivnit a podpořit.

Naše zdraví je ovlivňované mnoha faktory. Vnitřními a vnějšími, ovlivnitelnými a neovlivnitelnými vlivy. Zaměřme se na ty, které lze ovlivnit a pozitivně tak působit na naše zdraví a preventivně se chránit před vznikem civilizačních chorob a neduhů.

V první řadě si musíme sami pro sebe pojem Zdraví definovat a uvědomit si, že se jedná o proces.

Zdraví není stav. Zdraví je proces.

Cesta ke zdraví je velmi prostá!

Tak jak můžeme své zdraví ovlivňovat negativně, můžeme ho samozřejmě ovlivňovat i pozitivně a zde je velmi důležité připomenout, že nikdy není pozdě! Za sedm let se obnoví každá jednotlivá buňka našeho organismu. Naše regenerační schopnosti fungují až do konce života..  Do té doby máme čas podílet se na našem zdraví.

Nejjednodušší a nejlevnější začátek, jak o naše zdraví pečovat, je změna životního stylu.

Aktivní postoj ke zdraví, ke stravě, kterou jíme, k vodě, kterou pijeme. Vyváženost mezi aktivním pohybem a produktivním odpočinkem – relaxací. Chce to jen se rozhodnout a začít. Ne na nový rok, ne zítra, ale dnes. Čím dříve, tím lépe.

Tak jak jsme my individuální, tak musí být  i přístup k vlastnímu zdraví velmi individuální. Individualita přístupu je daná prostředím z kterého pocházíme, v jakém se momentálně nacházíme, jakou práci vykonáváme, jaké máme predispozice. Z výše uvedeného je patrné, že nelze paušalizovat ani léčbu, ani stravu, ani jakékoliv návyky. Jsme prostě individuality.

Šťastnou cestu k Vašemu „chronickému zdraví“

Vám přeje,

Hana Lang

Tip: Další zajímavé informace se dozvíte v mém e-booku Přirozená cesta ke zdraví

3D-obal-Přirozená-cesta-ke-zdraví

Stáhnout ebook Přirozená cesta ke zdraví ZDARMA