Psychika a nastavení mysli jako důležitý faktor při hubnutí

Možná, že zakopaný pes je právě ve tvé hlavě. Přesněji řečeno ve tvé psychice. Snad každý už slyšel, že hubnutí začíná v hlavě. Ale jak přesně?

ebook 6 důvodů proč se ti nedaří zhubnout - hubnutí a psychika

Příběh jedné z klientek – přeostření priorit směrem k hubnutí díky lásce ke koním

Mou poradnu navštívila paní s vysokou nadváhou, která chtěla zhubnout. Při prvním rozhovoru mi sdělila, že opravdu chce zhubnout a dělá pro to úplně všechno. Změnila prý stravování, snaží se hýbat a stále bez výsledku. Váha neklesala a naopak měla pocit, že každým rokem pár kilo přibírá.

Jak moc pro ni vlastně bylo hubnutí důležité? Na otázku ohledně priorit v jejím životě mi jich vyjmenovala asi dvacet. Zjistila jsem, že stravu sice změnila, ale dost alibisticky a hýbat se opravdu jen snažila. Klientka nakonec sama došla k závěru, že štíhlá postava vlastně vůbec její priorita není. Řešila ve svém soukromém i pracovním životě spoustu jiných, pro ni mnohem důležitějších, záležitostí.

Aby se hubnutí mohlo podařit, musela klientka najít úplně jinou motivaci v souladu s jejími prioritami. Její absolutní vášní byla jízda na koni. Se svou nadváhou ovšem způsobovala svému čtyřnohému „miláčkovi“ značné zdravotní problémy. To pro ni bylo velice zásadní. Její zdravotní stav byl až na druhém nebo jiném místě. Začaly jsme tedy pracovat s její láskou ke svému koni a změnily jsme tak pohled i na celý proces jejího hubnutí.

motivace k hubnutí - jízda na koni

Jsou to právě tvoje zásady, které určují tvé činy

Tvé zásady jsou založené na tvých přesvědčeních, která jsou ve tvém životě neskutečně důležitá. Působí jako zaříkávadla. Buď v pozitivním slova smyslu, nebo v tom negativním. Když jsme o něčem opravdu přesvědčeni, stane se to naší součástí. Tvé přesvědčení je tak silné, že se stává tvou zásadou a ta začne určovat tvé činy. Tvé činy utvářejí tvůj charakter a ten zase tvůj osud.

Přesvědčení jsou velmi individuální a táhnou se životem všech od raného mládí mnohdy bez uvědomění si jejich původu a následků.

Pro lepší porozumění a pochopení jsem vybrala několik příkladů častých přesvědčení z mé poradenské praxe. Připojila jsem i krátký komentář spolu s příklady změn těchto přesvědčení.

„No pain, no gain“

Život toho, kdo má toto přesvědčení, se automaticky stává bojem. „Když budu chtít něčeho dosáhnout, bude to muset bolet“. Když toto klient říká, shoduje se to většinou i s jeho praxí. Život pak bolí jak fyzicky, tak i psychicky.

Možná změna tohoto přesvědčení je například: „Život je hra a JÁ posouvám figurky na šachovnici.“

„Ať dělám, co dělám, stejně to nedokážu“

Toto přesvědčení si můžeš přinést do dospělosti z raného dětství. Sice se snažíš, ale zaříkávadlo způsobí, že činy, které si vybíráš, nepovedou k úspěchu.

„Po třicítce se hubne těžce“

Tohle jsem svého času slýchala velmi často. Naštěstí pro mne jsem ale toto přesvědčení nesdílela. Tak jsem si dál, i po třicítce, zůstala štíhlá. To, že všichni ve tvém okolí sdílí nějaké přesvědčení, neznamená, že ho musíš přijmout za své. Buď na pozoru a nenech se infikovat přesvědčeními ostatních. Máš svou hlavu.

„Po čtyřicítce se prostě už nedá zhubnout“

Co na to říci? Stačí se podívat kolem sebe a najít si vzory, kde tomu tak není. Toto přesvědčení nás nutí vidět jen lidi starší čtyřiceti let s nadváhou.

Představ si, že se rozhodneš koupit si nové červené auto. Myslíš na něj, těšíš se na něj, a co vidíš, když vyjdeš na ulici? Všude jsou najednou samá červená auta. Rozhodně to není tím, že jich najednou jezdí více. Tvůj fokus se změnil, tvá pozornost jde jiným směrem a tím je změněno i tvé vnímání.

ženy jóga cvičení hubnutí

„Mám to v genech“

K tomuto přesvědčení mám jednu vtipnou historku. Přišli za mnou manželé. Oba s velkou nadváhou a tvrdili mi, že to mají prostě v genech, že i jejich děti mají nadváhu. I když jedí zdravě a praktikují sport na pravidelné bázi, hubnutí se nedaří.

A tak se jich ptám: „Vy dva jste tedy sourozenci nebo nějak jinak příbuzní?“

Ani jednovaječná dvojčata nemají zcela totožnou DNA, takže je v celku nepravděpodobné, že by zrovna DNA tohoto páru byla totožná a vedla ke stejné nadváze u obou partnerů. To, čemu oba celou dobu věřili, najednou v jejich očích přestalo dávat smysl. Vzala jsem jim jejich přesvědčení a nahradila novým: „DNA je měnitelná ve své kvalitě a já ji mohu svým životním stylem pozitivně ovlivňovat“. A hurá, najednou to šlo.

Jaké je nastavení tvé psychiky, která je za hubnutí zodpovědná také?

Jaká jsou tvá přesvědčení, která by ti mohla bránit jít si za svým cílem?

  • Udělej si malé cvičení a zaposlouchej se do sebe. Co slyšíš?

Nutriční terapie

Chceš opravdu zhubnout?

  • Chceš mít krásnou a štíhlou postavu? Je to možná zvláštní otázka, říkáš si, kdo by nechtěl. Ale věř, že se toho někdo může i bát.
  • Chceš to opravdu ty? Nebo někdo jiný?
  • Víš, proč to chceš? Je to pro tebe opravdu důležité?

Jaké jsou tvé priority?

  • Udělej si malé cvičení a sepiš si své priority.
  • Je velmi důležité vědět, jak si rozložit síly a čas podle priorit. Pokud se dostaneš kvůli hubnutí do stresu a do střetu se svými prioritami, nebude to dělat dobrotu.

Nastavení tvé mysli je pro hubnutí zásadní! Bohužel ale nestačí jen pozitivně myslet, malovat si sny na papír a dávat si sepsaná přání pod polštář. To samo o sobě prostě nemůže fungovat. Rozhodnutí musí být převedeno v akci a akce potřebuje plán!

Rozhodnutí zhubnout a proces hubnutí lze připodobnit třeba k výstupu na Kilimandžáro… O tomto skvělém příkladu, jak si stanovit cíl, který pomůže k opravdu účinnému hubnutí, se můžete dočíst detailně v ebooku nebo zde na webu – Jak se plní sen aneb výstup na Kilimandžáro.

Tento článek je pouhým úryvkem z ebooku 6 důvodů, proč se ti nedaří zhubnout. Zaujal tě jeho obsah? Zajímá tě problematika hubnutí a zdravého životního stylu?

Stáhni si ZDARMA kompletní ebook ZDE.

O ebooku 6 důvodů proč se ti nedaří zhubnout

ebook 6 důvodů proč se ti nedaří zhubnout - obálkaE-book je zjednodušeným návodem na odhalení příčin nadváhy a možného neúspěchu na cestě za štíhlou a zdravou postavou pro každého. Zaměřuje se na 6 nejdůležitějších oblastí (mysl, mikrobiom, buňky, hormony, pohyb, strava), které souvisí s úspěšným hubnutím a schopností dlouhodobě si svou ideální váhu udržet.

Pevně věřím, že ti tento praktický pomocník pomůže najít odpověď na tvé otázky ohledně hubnutí a bude tě inspirovat jít dál za svým cílem a snem.