Střevní mikrobiom – hubnutí závisí na zdraví střev

Snažíš se, jíš správně, sportuješ, máš svou psychiku nastavenou správným směrem k hubnutí a stále nic? Jedním z častých důvodů, proč se ti možná nedaří zhubnout, může souviset s „nepořádkem“ ve tvých střevech.

ebook 6 důvodů proč se ti nedaří zhubnout – mikrobiom

Jak ovlivňuje mikrobiom hubnutí – studie na myších

Říká ti něco slovo mikrobiom? Je vědecky dokázané, že mikrobiom ovlivňuje naší váhu. Tento fakt potvrzuje a hezky znázorňuje studie provedená na myších. Vědci vzali dvě stejné myši…

  1. První myši byl negativně upraven (poškozen) mikrobiom, mikrobiom druhé byl naopak podpořen probiotickými preparáty.
  2. Oběma pak byla podávaná vysoce kalorická strava. Podle očekávání obě myši přibraly a vypadaly jako dvě kuličky.
  3. Oběma myším byla podávána strava s nízkou kalorickou hodnotou. Druhá myš s udržovaným a zdravým mikrobiomem zhubla na svou původní váhu, zatímco myš, které byl mikrobiom záměrně poškozen, nezhubla.

Nedostatečná pestrost mikrobiomu vede k problémům s nadváhou

Jedním z problémů souvisejících s nadváhou může být nedostatečná pestrost střevního mikrobiomu (nedostatečná diverzita). V takovém případě nemáš ve svém střevě tolik druhů bakterií, kolik potřebuješ pro jeho správné fungování, a vzniká nerovnováha mezi „hodnými“ a „zlými“ bakteriemi.

ebook 6 důvodů proč se ti nedaří zhubnout – mikrobiom

Nerovnováha mezi zastoupenými druhy bakterií

Naše střevní flóra je extrémně bohatá a bakterií v našich střevech máme minimálně tolik, kolik je buněk v našem těle. S těmito mikroorganismy žijeme v mírumilovné symbióze. Tak jak ony prospívají nám, tak my prospíváme jim. Pokud je vše v pořádku a v našem střevě je dostatek těchto hodných bakterií, hovoříme o střevní symbióze.

Ve střevě se ale mohou objevovat i špatné bakterie, které tvému zdraví neprospívají a mohou ti škodit. Je-li takových bakterií příliš, je narušen rovnovážný poměr mezi hodnými a škodlivými bakteriemi a dochází k problematickému stavu zvanému střevní dysbióza.

Kde se škodlivé bakterie znemožňující hubnutí berou?

  • Přemíra konzumace cukru, sladidel, bílé mouky, mléčných produktů, špatných tuků, konzervačních látek a jiných aditiv ve stravě,
  • hormony, léky a antibiotika podávaná na léčbu různých onemocnění nebo spojená s chovem zvířat a pěstováním obilí či zeleniny…

To vše vážně narušuje tvůj střevní mikrobiom. Tyto a různé další látky škodí hodným bakteriím a naopak napomáhají množení patologických kmenů bakterií.

Je nutné si uvědomit, že pokud nefunguje správně tvé trávení, vstřebávání živin a vylučování, pak nemůže fungovat nic ostatního. Ani hubnutí, které je na stavu střev přímo závislé!

Jak podpořit svůj mikrobiom a nastartovat proces hubnutí?

Pokud chceš mít štíhlou postavu a pevné zdraví, pak musí být zdravé tvé bakterie. Jsou to tvá nejbližší domácí zvířátka, o které je důležité pečovat s láskou a porozuměním. 🙂 Stav svých střev můžeš ovlivnit zejména správně nastavenou protizánětlivou stravou a užíváním přírodních doplňků stravy s probiotiky.

Tento článek je pouhým úryvkem z ebooku 6 důvodů, proč se ti nedaří zhubnout.
O celé problematice, jak podpořit svůj mikrobiom, se zde dočteš.

Trpíš leaky gut syndromem či jiným zánětlivým onemocněním střev? Tyto problémy jsou v ebooku rozebrány do hloubky.

Stáhni si ZDARMA kompletní ebook ZDE.