Více vlákniny, menší riziko rakoviny

Vláknina

Určitě víte o vláknině a její prospěšnosti pro náš organismus. Vláknina patří do skupiny sacharidů a jsou dva druhy: rozpustná a nerozpustná.

  • Rozpustná vláknina fermentuje v našem trávicím ústrojí a z větší části je zdrojem energie pro naši mikroflóru. Proto se také nazývá PREBIOTIKUM.
  • Nerozpustná vláknina (celulóza) působí pozitivně v našem tlustém střevě, kde zvětšuje objem stolice, váže na sebe toxiny a pomáhá nejen vyprazdňování, ale i detoxikaci organismu. Bohužel běžná strava v ČR neobsahuje potřebné množství vlákniny. To je také jedním z důvodů, proč naše země zaujímá stále přední místa v onemocnění rakovinou tlustého střeva.

Dopřejte svému tělu kvalitní vlákninu a pozorujte zlepšení Vašeho zdravotního stavu…

Vláknina a nadýmání

Důkladné žvýkání vlákniny brání nadýmání

Pokládáme za důležité zdůraznit v souvislosti s vlákninou a s jejím trávením ještě jeden důležitý fakt, který se často opomíjí. Celulóza je nerozpustná vláknina a lidský organismus nemá enzymy, které by dokázaly rozštěpit vazby mezi jednotlivými glukosovými jednotkami. Proto je pro nás celulóza nestravitelná. Jestliže není důkladně rozžvýkána, pak místo toho, aby nám pomáhala při vyměšování, způsobuje plynatost, zácpy, hnilobně se rozkládá a nadýmá. Celozrnné potraviny, saláty, ovoce, luštěniny, ořechy, semínka – to vše nerozpustnou vlákninu obsahuje.

Dbejte proto na klid při jídle a pořádně žvýkejte, mnoho problémů trávicího ústrojí se tímto jednoduchým způsobem může samovolně upravit. Jak je patrné, nestačí jen razantně navýšit přísun zeleniny a ovoce, důležité je zároveň žvýkat, jíst pomalu, zkrátka u jídla nespěchat a nebýt ve stresu. Udělejte si při jídle vždy pauzu sami na sebe a neřešte u něj internet, televizi a vše, co vám brání se na jídlo pořádně soustředit.