Zdravý nebo nezdravý tuk?

Jaké tuky bychom měli konzumovat a v jakém množství? Tak zní často kladená otázka ohledně olejů a tuků v naší stravě.

Tuky jsou nezbytnou a velmi důležitou součástí naší potravy. Neměli bychom na ně nikdy zapomínat a naopak bychom jim měli věnovat trochu více pozornosti, hlavně co se kvality týče. Tuky jsou součástí membrán našich buněk, stavební látkou pro hormony a jsou důležité pro vstřebávání živin. Některé vitamíny, konkrétně A, D, E a K, jsou rozpustné jen v tucích. Nedostatek tuků ve stravě může vést k nedostatku těchto vitamínů. Tuky mají ochrannou funkci a podílí se na termoregulaci organismu.

Tuky neboli mastné kyseliny lze ve stravě lze rozdělit na 3 základní skupiny

 • nasycené mastné kyseliny
 • mononenasycené mastné kyseliny
 • polynenasycené mastné kyseliny

Je rostlinný tuk lepší než živočišný?

Které tuky jsou zdravé? A kde je najdeme? Rozdělení – živočišné tuky rovná se nasycené mastné kyseliny a rostlinné tuky rovná se nenasycené mastné kyseliny je mylné. Opravdu to neplatí.

V kokosovém a palmové tuku najdete více nasycených mastných kyselin než například v sádle a naopak v rybách najdete více polynenasycených mastných kyselin omega 3 než například v olivovém oleji.

Nasycené mastné kyseliny

Nasycené mastné kyseliny mají nasycené (pouze jednoduché) chemické vazby. Nemají proto potenci pro další chemické reakce v našem organismu. Přesto jsou pro náš organismus důležité a měli bychom jim věnovat 1/3 prostotu z celkového rozpočtu tukových kalorií.

Mononenasycené mastné kyseliny

Mononenasycené mastné kyseliny mají jednu nenasycenou vazbu a proto se rády podílejí na různých chemických procesech v našem těle. Najdete je převážně v rostlinných tucích (pozor jen v těch extra virgin), semínkách, ořechách, rybách. I tomuto typu tuků bychom měli věnovat 1/3 našeho celkového rozpočtu tukových kalorií.

Polynenasycené mastné kyseliny

Mezi polynenasycené mastné kyseliny se řadí dvě dobře známé skupiny – omega 6 a omega 3 mastné kyseliny. Jelikož tyto druhy tuků velmi rychle reagují, neměly by být používány v teplé kuchyni, ale spíše na ochucení salátů a smoothie ve studeném stavu.

omega 3 MK vznikají látky, které chrání naše srdce a vaskulární systém. Mají protizánětlivé a antialergenní účinky.

Z omega 6 MK vznikají látky, které naopak naše cévy zužují, krev spíše staví, podporují zánětlivé reakce v našem organismu a proto jsou velmi důležité při srážlivosti krve.

Důležitý je poměr tuků

Naše tělo potřebuje 5x více omega 6 MK než omega 3 MK. Problém je, že v naší společnosti není poměr těchto mastných kyselin 5:1 ale i 20 až 50: 1. Tento fakt negativně ovlivňuje náš kardiovaskulární systém a přispívá ke vzniku a šíření zánětů v našem těle.

Nejvíce omega 3 MK najdeme ve lněném oleji, oleji z vlašských ořechů, sójovém oleji a v oleji z pšeničných klíčků. Samozřejmě tedy i v celých lněných semínkách a vlašských ořeších. Mezi další a velmi vhodné zdroje omega 3 MK patří také tučné ryby, jako je losos, makrela, sardinky a tuňák, protože lidský organismus je umí zpracovat ještě lépe než rostlinné omega 3 MK. Mým favoritem v této skupině je krilový olej.

Zastoupení typů mastných kyselin v jednotlivých zdrojích najdete v tabulce:

zdroje tuků omega 3

 • Kde se vzal MitoLife?

 • Doporučuji ze sortimentu MitoLife

  Pro Iodine

  Zdroj kvalitního přírodního jódu. Jód patří mezi esenciální stopové prvky, které jsou nezbytné pro správné fungování štítné žlázy.

  detail produktu

  Balíček vyživující

  Doplnění důležitých minerálů, vitamínů a stopových prvků nezbytných pro zdraví organismu na úrovni buněk.

  detail produktu

  Pro Em San

  Nejlepší probiotika v Evropě. 31 kmenů neobsahuje žádný jiný probiotický produkt.

  detail produktu

  Test potravinové intolerance Pro Immun Basic

  Otestujte svůj organismus pomocí testu potravinové intolerance na základních 44 potravin.

  detail produktu
 • ZÍSKEJ PEVNÉ ZDRAVÍ A ŠTÍHLOU POSTAVU!

  Odhal 6 důvodů, které narušují zdraví organismu a tím brání hubnutí.

 • MitoLife na FB

 • Nejčtenější příspěvky

 • Rubriky