Jsme tak zdraví, jak zdravé jsou naše buňky

Jídlo je naprosto přirozená cesta dodání všech potřebných látek našemu tělu. Bohužel se v současné době nacházíme ve stavu, kdy právě nesprávné stravovací návyky v populaci způsobují lidem chronický nedostatek živin, se kterým se organismus jen velmi špatně vyrovnává.

Buňky lidského těla – krvinky

Proto naše nemoci leží na našem talíři a náš život je tak kvalitní, jak kvalitní je každá jednotlivá buňka našeho organizmu. Každý rok se téměř všechny buňky našeho těla vymění, jaterní buňky se dokonce mění každých 10–20 dní. Aby mohly dokonale fungovat, potřebují kvalitní stavební materiál – a těm nesprávným stavebním blokům by se měly obloukem vyhýbat.

Jak našim buňkám i sobě samým zajistit dobré zdraví?

Samozřejmě tím, že budeme přijímat správné potraviny. Především kvalitní bílkoviny rostlinného původu, kvalitní tuky/oleje (nenasycené mastné kyseliny), kvalitní „nevyráběné“ sacharidy, vitamíny, minerály a stopové prvky.

V případě, že tyto látky tělu nedodáme, nebudou buňky správně fungovat, budou nemocné, nevýkonné, budou jen přežívat, trápit se, mutovat. Úměrně k tomu se vše projeví i na naší životní energii. Velmi ráda říkávám, že nekvalitní strava se ukáže na našem životním elánu, energii, emocích, nemocích, pleti, postavě – až za dlouhá léta!

Potřebujete s tvorbou zdravého a vyváženého jídelníčku poradit? Obraťte se na mě a probereme, jak bychom mohli váš zdravotní stav zlepšit po všech stránkách.

Mechanismus buněčných mitochondriálních dysfunkcí

V současné době je již vědecky podložené, že veškerá chronická onemocnění nacházejí svůj původ v poškození či v dysfunkci mitochondrií a mitochondriálního řetězce.

Na vzniku těchto dysfunkcí se podílí více faktorů, především zmiňovaný nedostatek živin, působení léčiv, pesticidů, hormonů v našem jídelníčku i v nečištěném životním prostředí, nebo přílišný nadbytek sacharidů. Tím vzniká oxidativní stres a zánětlivé procesy, jak je patrné z následujícího schématu:

Schéma mitochondriální dysfunkce – zdraví našich buněk
A co jsou to vlastně ty mitochondrie? Jako mitochondrie označujeme organely eukaryotických buněk obsahující vlastní genetickou informaci, tzv. mitochondriální DNA a translační aparát – ribozomy. Toto potvrzuje teorii endosymbiózy, která předpokládá, že mitochondrie byla dříve prokaryotní buňkou, která následně splynula symbioticky s anaerobní buňkou, s tzv. Archa buňkou. Mitochondrie jsou biochemickými elektrárnami buněk. Probíhá v nich tvorba ATP, jakožto hlavní energetické rezervy organismu.