Kandidóza (přemnožení kvasinek Candida Albicans) – už jste o ní slyšeli?

Co je kandidóza?

Candida Albicans patří do skupiny kvasinek. S kvasinkami jsme konfrontováni neustále a při běžném stravování se samozřejmě nelze vyhnout tomu, že občas se stravou přijmeme i jejich větší množství.

kvasinky Candida Albicans

Pro zdravého člověka to není až takový problém, ostatně se uvádí, že až 75% všech Evropanů ve střevě Candidu Albicans mají. Ovšem při oslabení obranyschopnosti organismu, např. při cukrovce, chronickém alkoholismu, stresu, potlačení imunity nebo opakované léčbě antibiotiky, se kvasinky mohou usadit na sliznicích a poškozovat je – této nemoci říkáme odborně kandidóza. Nejvíce kvasinky mohou potrápit starší a vážně nemocné lidi, lidi s transplantovanými orgány, pacienty podstupující chemoterapii nebo trpící onemocněním AIDS.

Jaké má přemnožení kvasinek Candida Albicans důsledky pro zdraví?

Pokud se v testu potravinových alergií objeví protilátky proti Candida Albicans, znamená to, že k tomuto škodlivému procesu již dochází a tělo se mu brání.

Bakterie Candida kvasinky

Osídlení kvasinkami druhu Candida Albicans může vést k zvýšené náchylnosti k alergiím a revmatickým potížím a také snížení ochranné funkce střeva a potlačení střevní flory. To má za následek zvýšenou propustnost střeva a nebezpečí potravinových alergií třetího typu. Jedná se o začarovaný kruh, kdy větší propustnost střeva kvasinkám umožňuje se lépe šířit rovnou do krve, stejně tak jako dalším bakteriím, parazitům a virům.

Příznaky přemnožení kvasinek Candida Albicans

 • bílé povlaky na jazyku a v dutině ústní, nepříjemná pachuť v ústech, zápach z úst
 • svědění očí, nosu, konečníku, záhybů na kůži – přítomné může být i pálení, zarudnutí, tvorba ekzémů či puchýřů
 • bolesti hlavy a kloubů
 • únava
 • deprese
 • nadýmání, průjmy, zácpy
 • záněty močového měchýře
 • zvýšená chuť na sladké

Jak na kvasinky?

Stav střevního mikrobiomu je pro nápravu přemnožení kvasinek naprosto zásadní. Kvasinkám se velmi daří ve vlhkém a teplém prostředí, které vzniká i ve střevě trpící např. zácpou.

Pro úpravu střevního mikrobiomu je důležité:

 • vhodná změna stravy, strava by měla být protizánětlivá
 • omezení všech průmyslově vyráběných potravin, hlavně rafinovaného cukru a bílé mouky
 • omezení konzumace alkoholu na minimum

Protizánětlivá strava (pomocí provedení testů potravinové intolerance lze zjistit, na které potraviny náš imunitní systém reaguje přehnaně = jsme na ně alergičtí) a vhodné doplňky stravy pomáhají příznaky nemoci a přemnožení kvasinkami Candida Albicans mírnit. Při podpoře léčby tohoto onemocnění se perfektně osvědčil produkt Pro Em San.

ODBORNÁ STUDIE POTVRZUJE POZITIVNÍ ÚČINKY DOPLŇKU PRO EM SAN PŘI PODPOŘE LÉČBY KANDIDÓZY

Účinnost PRO EM SAN při kandidóze byla na zakázku společnosti TISSO naturprodukte provedena Prof. Dr. Brigittou König (MMD GmbH & Co. KG). Z originálního textu provedené studie:

 • Candida je mikroorganismus a sepse způsobená Candidou a/nebo abscesy v jednotlivých orgánech (např. slezině) mají vysokou letalitu. Obzvláště ohrožení jsou pacienti s poškozenou střevní bariérou jako například hematologičtí/onkologičtí pacienti a pacienti při chemoterapii.
 • U zdravých jedinců není Candida pro zdraví nebezpečná. Ale její přemnožení v organismu poukazuje na narušenou střevní mikroflóru.
 • U 50% obyvatelstva je Candida přítomná na sliznici ústní dutiny, v gastrointestinálním traktu, v urogenitálním traktu a vagíně.
 • Nemoci způsobené tímto mikroorganismem sahají od povrchových onemocnění pokožky a sliznice až po životu nebezpečné systémové infekce vycházející z Kandidemie. To se týká břišních orgánů (játra, slezina, ledviny, již méně peritoneum), plic, brachiálního systému, očí, srdce (nejčastěji ve formě endokarditidy), kostry a kloubů, ale i nervového systému.
 • Ohrožení nastává vždy po užíváni antibiotik.
 • Bylo podloženo, že doplněk Pro Em San vykazuje již při nízkém dávkování schopnost inhibovat biofilm vytvořený candidou a zabránit expresy patogenních faktorů!
 • Bylo také dokázané, že je to možné díky bylinným a rostlinným extraktům nacházejících se v tomto produktu.

Více o problematice kandidózy a produktu Pro Em San najdete zde.

Přemýšlíte o podpůrné léčbě kandidózy?

Správně nastavená nutriční terapie, především protizánětlivá strava a vhodné doplňky stravy, pomáhá příznaky nemoci a přemnožení kvasinkami Candida mírnit. Neváhejte mě s jakýmkoliv dotazem na tuto problematiku kontaktovat či mě rovnou navštívit v nutriční poradně v Praze.

 

Poprvé publikováno: 15. 2. 2017