Z dovolené se všichni chceme vrátit s úsměvem na rtech a plni krásných zážitků. Nikdo si nepřeje vyprávět o letní chřipce, zánětu močového měchýře nebo o čase stráveném na hotelové toaletě s nekonečným průjmem. Těmto zážitkům se chceme stůj co stůj vyhnout. Bohužel ne vždy se zadaří a tyto zdravotní potíže nás navštíví právě v době určené k odpočinku a relaxu.
Jedním z důvodu je parodoxně náhlé uvolnění organismu od každodenního stresu. Uvolněním dojde automaticky i ke snížení aktivity našeho imunitního systému. K tomu se tělo vyrovnává se změnou klimatu, nabourává se náš přirozený biorytmus a strava, kterou přijímáme, je pro naše tělo neobvyklá. V těchto podmínkách mají viry a bakterie pré.
Tím nejčastějším onemocněním na cestách je infekční průjmové onemocnění, často lidově označované jako faraonova pomsta.
Na svých cestách onemocní průjmem přibližně 20 milionů lidí. Ve 12 až 17 % případů se jedná o virové onemocnění způsobené noroviry. Ty u lidí způsobují akutní virovou gastroenteritidu. Epidemie, které vyvolají v hotelích či na výletních lodích se pak stávají senzací zaujímající přední stránky časopisů.
Přes 80 % cestovních průjmů je však bakteriálního původu – viníkem jsou bakterie.
Za průjem je u dospělého člověka považována stolice o hmotnosti nad 250 g s více než 75% podílem vody, přičemž toaletu člověk navštíví vícekrát než 3 x denně.
Akutní infekční průjem na cestách je sice nepříjemná záležitost, ale ve většině případů po pár dnech dietního režimu ustoupí.
Není průjem jako průjem a při infekčním průjmovém onemocnění je nutné rozlišovat typy bakterií, které jej vyvolaly.
Tím nejčastějším rošťákem je enterotoxická Escherichia Coli (ETEC). Stejně jako původce onemocnění cholera, Vibrio cholerae, patří i tato k typu sekrečních bakterií. Tyto bakterie se usadí na receptorech buněk střevní sliznice, kde vylučují enterotoxiny do tenkého střeva. Jedná se o toxické látky, které způsobují, že střevní sliznice aktivně odevzdává elektrolyty a vodu. Důsledkem jsou vodnaté průjmy.
Příslušníky invazivních typů bakterií jsou Shigella, Campylobacter, Clostridium difficile, ale také enteroinvazivní a enterohemoragická Escherichia coli (EIEC/EHEC).
Tyto bakterie napadají buňky tlustého střeva, dostávají se dovnitř buněk, kde se množí a tím tyto buňky zničí. Důsledkem jsou hnisavé záněty s krvavými hlenovitými průjmy a bolestivým vyprazdňováním stolicí.
Salmonela a Yersinia patří k typu penetračních bakterií. Tyto bakterie jsou pohlcovány sliznicí tenkého střeva a dopraveny do tkáně pod sliznicí. Buňky sliznice při tom nejsou napadeny ani zničeny. Imunitní reakce na tento akt se projevuje horečkou a většinou vodnatými někdy i lehce krvavými průjmy.
Připravte se dovolenou včas a informujte se v cestovní kanceláři, na webových stránkách či v centru cestovní medicíny, jaká rizika vás ve Vaší cílové destinaci mohou potkat. Buďte předvídaví obzvláště pokud cestujete s dětmi, seniory nebo chronicky nemocnými osobami.
Co dělat, pokud se i přes všechny snahy průjem dostaví a faraonova pomsta vás nakonec dostihne? Ať už jde o průjem v Egyptě či v jiných destinacích, princip u všech infekčních průjmů je podobný.
Konkrétní postupy a rady včetně dalších vhodných doplňků stravy se dozvíte v článku Co na průjem a jak jej zastavit – přírodní látky proti průjmu.
Poprvé publikováno: 25. 5. 2017