Detoxikace organismu – proč detoxikovat?

Proč detoxikovat? Na tuto otázku lze velice krásně odpovědět pomocí jednoduché teorie, kterou já nazývám kyblíkovou.

detoxikace - kyblík s toxinyKyblíková teorie

Představte si, že máte uvnitř svého těla kyblík, do kterého se střádají všechny toxiny, které přijímáte ze svého okolí. Tím mám na mysli toxické látky ze vzduchu, který dýcháte, z potravin, které jíte, z vody, kterou pijete, z léků, z kosmetiky nebo z čistících přípravků.

Dokud je hladina v kyblíku nízká, toxiny vaše zdraví neohrozí.

Problémy nastanou ve chvíli, kdy se váš kyblík naplní a začne přetékat. To je okamžik, kdy se organismus dostává do velké zátěže, játra nezvládají množství toxinů zpracovávat a vylučovat a začínají se objevovat nemoci.

detoxikace - kyblík s toxinyKdy se váš kyblík naplní?

Je nutné zmínit, že kyblík každého z nás je jinak veliký. Právě to je důvod, proč může být zdravotní stav dvou osob se stejným zatížením toxickými látkami naprosto odlišný. Kvůli různé velikosti kyblíku jsou někteří z nás mnohem citlivější na chemikálie, často trpí chronickými
nemocemi a jsou více unaveni a vyčerpáni, zatímco druzí se i při nezdravém životním stylu cítí skvěle.

Je to nespravedlivé?

Možná, ale bohužel je to tak. Všichni jsme biochemicky odlišné individuality a naše kyblíky jsou různě velké.

Co s tím?

Omezit kontakt s toxiny? Ano, to je skvělý nápad a rozhodně doporučuji se o to maximálně snažit. Upřednostňujte průmyslově a chemicky nezpracovanou stravu, vyhýbejte se lékům, snažte se být na čerstvém vzduchu, atd. Vaše tělo to rozhodně ocení a toxinů nebude tolik. Bohužel se jim ale v dnešní době nikdy zcela nevyhnete.

Jak tedy zařídit, aby váš kyblík nepřetekl?

Co takhle udělat do kyblíku díru? Škodlivé látky budou mít možnost pomalu vytékat ven a riziko naplnění kyblíku se sníží. Toxiny se tak sice začnou dostávat přímo do vašeho těla, ale v takové míře, kdy je tělo schopné je vyloučit.

Asi už tušíte, že nejlepším nástrojem k proděravění tvého kyblíku je právě detoxikace. Pomocí detoxikační kúry či půstu lze škodlivé látky postupně odvádět z těla ven a při pravidelné očistě se vám může podařit váš kyblík úplně vyprázdnit.

detoxikace - kyblík s toxinyLéty ověřené postupy

Ať už se podíváte na principy léta úspěšně používaných léčebných metod jako je ajurvéda a čínská medicína nebo přímo na Hippokratovo učení, vždy najdete jedno společné. Používají půsty a očistné kúry k uzdravení organismu.

Nemocem je lepší předcházet

Půsty (většina detoxikací zahrnuje půsty na ovocných a zeleninových šťávách) jsou při řešení zdravotních potíží velice účinné, ale rozhodně je není vhodné odkládat až na dobu, kdy se objeví zdravotní potíže a nemoci.

Když si jednou či dvakrát do roka naplánujete příjemný detox, můžete velice snadno, levně a přirozeně
nemocem předcházet. Prevence je vždy výhodnější a příjemnější než léčba samotná.

Tak rychle do toho?

Rozhodně ne. Svému tělu totiž nechcete způsobit šok a zaplavit ho toxiny. Lepšího výsledku dosáhnete, když na to půjdete postupně a vždy tak, aby to vašemu tělu bylo příjemné. S detoxikacemi a půsty proto začínejte postupně.

Pokud budete chtít absolvovat delší půst, zařaďte do svého běžného života nejdříve půsty jednodenní. Někomu může vyhovovat interval jednou týdně (to je takové optimum), jinému třeba jednou za 14 dní.

Je půst opravdu důležitý?

Já půsty vnímám jako nezbytnou střevní hygienu, která je stejně důležitá jako běžná hygiena těla.

Všichni se denně myjeme – tedy alespoň doufám ☺, čistíme si zuby a pereme své šaty. Naprosto stejnou péči bychom tedy měli dopřát svým střevům. I ta potřebují čistit a odlehčovat. Podpora střev je naprosto zásadním přínosem detoxikace, jelikož zdravá střevní sliznice a rovnováha mezi množstvím „hodných“ a „zdraví škodlivých“ střevních bakterií má dopad na zdraví celého těla!

Pevné zdraví a věčné mládí

Pravidelné hladovění je výborné nejen pro upevnění zdraví, ale má také úžasný omlazující efekt. A nemusí jít nutně o dlouhodobé hladovění. Stačí, když během dne zažijete pocit hladu. Právě tento stav aktivuje geny, které podporují tvorbu sirtuinů. Sirtuiny aktivují enzymy, které oddalují buněčnou smrt, chrání dědičnou informaci před poškozením a podporují správnou činnost buňky!

Enzym, který stojí za prodloužením života, má označení SIRT 1 a patří do skupiny Sirtuinů. První vědecké výzkumy tohoto fenoménu byly pozorovány na myších, kterým se snížil kalorický přísun na polovinu. Kupodivu tyto myši nežily kratší dobu, jak se očekávalo, ale žily dvakrát tak déle. A na rozdíl od normálně živených myší neonemocněly geneticky upravené myši s predispozicí na rakovinu a diabetes ani jednou nemocí.

Půsty a podobné léčebné metody se z naší „civilizované“ společnosti vytratily. Pojďme se k nim vrátit a nastolit v našem organismu opět rovnováhu.

 

Zaujal vás tento článek? Pak si stáhněte zcela zdarma ebook Vyživující detox, v němž se dozvíte komplexní informace o průběhu detoxikace s kompletním plánem.