Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza)

Hormony štítné žlázy se důležitou měrou podílejí na energetické rovnováze organismu a řídí mimo jiné takzvaný bazální metabolismus, tj. energetickou spotřebu lidského organismu v klidu.

Když štítná žláza pracuje na půl plynu, spotřeba energie se snižuje

Při své snížené funkci štítná žláza nevyrábí dostatek hormonů a procesy látkové výměny probíhají pomaleji. Následkem toho se spotřeba energie, případně i bazální metabolismus člověka, snižuje. Z toho plyne, že tělo spotřebuje menší množství energie a její přebytky ukládá ve formě tuku do tkání.

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy se vyskytuje o něco častěji u žen než u mužů a většinou mezi jejich 40. a 60. rokem života. Já se však ve své poradně setkávám i s klienty, u kterých se porucha funkce štítné žlázy objevila mnohem dříve.

Jak dochází k narušení funkce štítné žlázy?

Příčinou potíží může být nedostatek jodu nebo zánět štítné žlázy. Nejčastěji se jedná o takzvaný imunogenní zánět tkáně štítné žlázy (autoimunitní zánět), který může být způsoben mimo jiné i stravou. Tyto záněty mohou být potlačeny nebo dokonce odstraněny změnou stravy, konkrétně přechodem na stravu protizánětlivou.

Typické symptomy snížené funkce štítné žlázy

  • snížená chuť k jídlu
  • příbytek na váze
  • suchá, studená kůže
  • chraptivý a hluboký hlas
  • tenké, střapaté vlasy
  • zvětšení srdce a zpomalení srdečního tepu (bradykardie)
  • poruchy menstruačního cyklu

V případě, že trpíte výše uvedenými příznaky, je žádoucí nechat si vyšetřit štítnou žlázu u endokrinologa a nechat si zjistit bazální hladinu TSH, volného T3, T4 a také Anti-TPO a Anti -TG.

Možná, že právě jeden z důvodů, proč se Vám nedaří zhubnout, spočívá v hormonální nerovnováze, zde konkrétně ve snížené funkci štítné žlázy.


Přírodní doplněk stravy Pro Iodine

Pro Iodine na štítnou žlázu doplněk stravyS doplňkem Pro Iodine tělu denně dodáte doporučené množství jódu.


Poprvé publikováno: 24. 8. 2017